Jeśli marzy Ci się ekspres ciśnieniowy do kawy i masz swoją ulubioną kawę mieloną, lub też preferujesz smak kawy zmielonej wcześniej, niż przed samym zaparzeniem, polecam:
– ekspres kolbowy – umieszczasz w nim ulubioną kawę mieloną umieszczając ją w kolbie przed parzeniem, bądź saszetki określane jako „pady”. Są to okrągłe saszetki z kawą, takie jak z herbatą. W obu przypadkach parzymy kawę wcześniej zmieloną, z tym że w przypadku padów łatwiej udaje się utrzymać ekspres w czystości (po każdym parzeniu nie trzeba opróżniać i czyścić kolby, a jedynie ją opłukać). Kawa mielona, oprócz niskiej ceny, ma też inny duży plus – jest łatwo dostępna we wszystkich sklepach ogólnospożywczych.
Nie w każdym ekspresie kolbowym można używać padów (saszetek)! Ekspres przystosowany do parzenia kawy z saszetek będzie miał na obudowie znaczek E.S.E (od „easy serving espresso”). Jeśli dla wygody chcesz parzyć kawę z padów, możesz wybrać ekspres ciśnieniowy do kawy taki jak np. Tchibo Senseo, stworzony typowo do stosowania tego rozwiązania. Koszt pada Tchibo Senseo to zwykle około 0,5 zł, saszetki innych marek to około 0,30 – 1 zł za sztukę. Ogólnie rzecz biorąc pady mają uniwersalny wymiar, więc można je stosować zamiennie.
Przykłady takich ekspresów:
– ekspres na kapsułki – w kapsułkach znajduje się kawa mielona, która zaraz po zmieleniu jest próżniowo zamykana w kapsułce. Cena kapsułki jest jednak około dwukrotnie wyższa niż pada, w kapsułkach za to do wyboru są również inne napoje niż kawa, takie jak gorąca czekolada, czy na przykład herbata. Przed zakupem ekspresu na kapsułki zachęcam do wypróbowania smaku kawy przez nie sporządzanej – w wielu marketach z elektroniką, szczególnie w okresie przedświątecznym, można znaleźć degustacje takiej kawy.
– ewentualnie ekspres automatyczny z młynkiem – jeśli posiada dodatkowy otwór do użycia kawy mielonej, chociaż ich głównym przeznaczeniem jest mielenie kawy w ziarnach.