Najlepszy ekspres do kawy z młynkiem – mój ranking

Miałam okazję sprawdzić w praktyce działanie wielu automatycznych ekspresów do kawy i nie ukrywam, że mam swoich faworytów. Jaki jest najlepszy ekspres do kawy? Oto mój subiektywny ranking ekspresów automatycznych. Miejsce 1 – Ekspres do kawy DeLonghi ecam23.460 Dlaczego jest dla mnie na pierwszym miejscu? Ma kompaktowe wymiary – zwykle …

Miałam okazję sprawdzić w praktyce działanie wielu automatycznych ekspresów do kawy i nie ukrywam, że mam swoich faworytów. Jaki jest najlepszy ekspres do kawy? Oto mój subiektywny ranking ekspresów automatycznych.

Miejsce 1 – Ekspres do kawy DeLonghi ecam23.460

Dlaczego jest dla mnie na pierwszym miejscu? Ma kompaktowe wymiary – zwykle ekspresy automatyczne to meble, to urządzenie zaś jest małe i swoim designem świetnie wkomponowuje się w każdą kuchnię. Posiada wbudowany stalowy, żarnowy młynek. Jest wykonany z plastiku dobrej jakości, co moim zdaniem działa na plus – tłumi on dobrze dźwięk młynka i cicho pracuje. Ma pojemnik na mleko umożliwiający automatyczne przyrządzenie różnych kaw mlecznych, a także – dla entuzjastów – możliwość podłączenia dyszy do spieniania mleka. Zbiornik na wodę jest wysuwany z przodu. Ekspres ten ma też bardzo prosty w użyciu, ale też szeroki zakres wyboru rozmiaru i mocy kawy (pokrętło na panelu, które wciska się lub przekręca). Panel umożliwia zaprogramowanie parametrów ulubionej kawy. Umożliwia użycie kawy mielonej. Ma wszystko, co ekspres automatyczny mieć powinien – dla mnie zdecydowany numer 1 w kategorii ekspresów z młynkiem.

Miejsce 2 – Ekspres do kawy Saeco Xelsis Evo HD8954

Występuje w dwóch wariantach – cały ze stali nierdzewnej oraz przód ze stali + plastikowe boki. Tak jak mój faworyt, posiada pojemnik na mleko i dyszę, wybór rozmiaru i mocy kawy i umożliwia użycie kawy mielonej. Ma ciekawy i prosty w użyciu panel, który umożliwia zaparzenie większości kaw za pomocą 1 przycisku, co jest ogromną zaletą. Jakie są zatem różnice i dlaczego znalazł się na drugi miejscu?

– ma wbudowany młynek żarnowy ceramiczny, który jest delikatniejszy niż stalowy i przez to może być mniej trwały

– zbiornik na wodę jest mniejszy i wsuwany od góry, co może być utrudnieniem, gdy chcemy go umieścić np. pod szafką

– mechanizm spieniania mleka oczyszcza się samoistnie po zaparzeniu każdej kawy mlecznej (wypuszczając parę), przez co traci moc i powoduje, że czas oczekiwania na możliwość zaparzenia kolejnej kawy wydłuża się

Miejsce 3 – Ekspres do kawy Jura Impressa C65

Jura jest nazywana „mercedesem wśród ekspresów” – nie sposób się z tym nie zgodzić, jako że te szwajcarskie urządzenia charakteryzują się naprawdę wysokością jakością, zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i mechanizm zaparzający. Jest banalnie prosty w obsłudze – do obsługi go wystarcza praktycznie tylko 1 pokrętło, a na nim wszystkie możliwe rodzaje kawy, co jest dużym plusem w porównaniu z niektórymi skomplikowanymi programatorami. Spienia mleka za pomocą rurki, przez którą zasysa mleko prosto z kartonika. Dlaczego więc nie znalazł się na 1 miejscu?

– daje wybór tylko 2 rozmiarów kawy – małą i dużą

– pojemnik na wodę jest wsuwany z góry

– koszty akcesoriów (filtry, odkamieniacze) są wyższe niż dla innych marek

1 thought on “Najlepszy ekspres do kawy z młynkiem – mój ranking

  1. Dziękuję Panie Arkadiuszu za rzetelny ranking. Zdecydowałem sie na zakup ekspresu De’Longhi 29.660.SB. Jestem bardzo zadowolony, jest łatwy w eksploatacji i parzy wyśmienitą kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.