- O młynkach do kawy pisałam już jakiś czas temu tutaj. Opisałam wtedy na czym polega różnica między żarnowym a udarowym młynkiem do kawy. Ogólna konkluzja była taka, że lepiej zmieli nam kawę młynek żarnowy, ze względu na to, że kawa nie zostanie ponownie „przypalona” w wyniku wysokiej temperatury jaka tworzy się w młynku udarowym.
Jedyny minus jest taki, że młynek żarnowy jest droższy od udarowego:
Kolejne pytanie jakie się pojawia, to czy taki młynek żarnowy powinien być ceramiczny czy stalowy (metalowy)? Otóż w tym przypadku odpowiedź nie jest już tak oczywista, bowiem oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Młynek ceramiczny będzie cichszy niż stalowy, ale za to kosztem trwałości. Nie musi tak być oczywiście, ale młynek ceramiczny łatwiej może ulec uszkodzeniu chociażby w wypadku, gdy w opakowaniu kawy ziarnistej trafi nam się ziarenko piasku (zdarza się to, chociaż nie powinna, jeśli inwestujemy w dobrej jakości kawę).
Ostatnia rzecz to kwestia tego, czy wybrać młynek do kawy ręczny czy elektryczny? A to już akurat kwestia wygody. Młynki elektryczne są głośniejsze, ale na pewno za jednym razem można zmielić większą ilość ziaren. Młynki ręczne zaś często mają tylko „szufladkę” do której spada kawa, więc trzeba je od razu po użyciu opróżniać – świeżo zmielona kawa szybko wietrzeje.
Ja do mojego ręcznego ekspresu zakupiłam ostatnio piękny, ręczny i ceramiczny młynek żarnowy do kawy. Dlaczego?
- jest to ręczny młynek do kawy, więc jest cichy
- jest to młynek żarnowy, czyli przy mieleniu kawa nie traci smaku i aromatu
- zwykle robię kawę tylko sama dla siebie, więc nie muszę uruchamiać całego urządzenia – mielę tylko 2 łyżeczki kawy
- pojemniczek i sam mechanizm mielący jest wykonany z wysokiej jakości ceramiki – nie dość, że trwały, to jeszcze bardzo ładny! (występuje w kilku wariantach kolorystycznych)
- ma bardzo małe wymiary
- po zmieleniu kawa wpada bezpośrednio do pojemniczka, który jest szczelnie zamknięty (naokoło otworu pojemniczka jest gumowa uszczelka)
- pod korbką jest element, którym można regulować poziom zmielenia ziaren – mogę wybrać płynnie większe lub mniejsze kawałki