Jeśli zdecydujesz się na zakup, lub masz już ekspres ciśnieniowy – zadbaj o niego! Uwierz mi, że zadbany ekspres do kawy może służyć kilkakrotnie dłużej, niż przewiduje to gwarancja.
– obowiązkowym zadaniem każdego właściciela jest odkamienianie ekspresu (więcej na ten temat tutaj) – w przypadku bardziej zautomatyzowanych ekspresów, polega to tylko na umieszczeniu w ekspresie odkamieniacza i uruchomieniu stosownego programu.
– ekspresy automatyczne kryją w sobie blok zaparzający, zwany też „sercem ekspresu”. Jest to moduł odpowiedzialny za parzenie kawy i chcąc nie chcąc osadzają się na nim resztki kawy. Warto zapytać przy zakupie ekspresu, czy blok zaparzający jest wyjmowany – to ułatwia utrzymanie go w czystości. Polecam wyjmowanie tego elementu raz na kilkanaście kaw i przepłukanie go pod letnią wodą. WAŻNE – nie używa się do tego wody gorącej ani żadnych detergentów i nie myje się go w zmywarce, bowiem znajduje się tam specjalny smar umożliwiający elementom ruchomym bloku prawidłową pracę. Jego rozpuszczenie (np. przez płyn do mycia naczyń) może uszkodzić cały blok zaparzający.
– tacka ociekowa – czyli element, na którym stawiamy filiżanki i do której spadają kropelki kawy po jej odstawieniu. Dodatkowo, wpływa tam woda która przeczyszcza wylot po uruchomieniu i przed wyłączeniem urządzenia. Wiele ekspresów ma w nim zamontowaną „bojkę” które wypływa na zewnątrz, gdy tacka ociekowa jest już pełna. Na szczęście praktycznie każdy ekspres ciśnieniowy ma tackę zamontowaną tak, że łatwo jest ją wysunąć i opróżnić.
– końcówka dyszy – jeśli spieniamy mleko dyszą, to każdorazowo jej końcówka jest zanurzana w mleku, dlatego trzeba pamiętać, by po zakończeniu parzenia kawy odkręcić końcówkę dyszy i ją opłukać. Pozostałe tam mleko szybko pleśnieje.
– pojemnik na mleko – jeśli spieniamy mleko automatycznie, to pojemnik zwykle posiada funkcję czyszczenia przewodów gorącą parą. Niektóre ekspresy są zaprogramowane tak, aby czyścić się automatycznie po każdorazowym zaparzeniu kawy mlecznej, inne zaś mają przycisk, którego użycie powoduje przeczyszczenie przewodów parą po zakończeniu pracy z ekspresem.
– Opróżnianie pojemnika na fusy lub kapsułki – Zwykle pojemniki na fusy lub zużyte kapsułki mieszczą odpadki po 10-15 kawach. Wiele ekspresów ma na obudowie lampkę, która zapalając się komunikuje, że pojemnik wymaga opróżnienia – co więcej, ekspres często blokuje się wtedy i nie zaparzy kolejnej kawy, dopóki nie usuniemy fusów lub zużytych kapsułek.
Dodatkowo w sklepach są dostępne specjalistyczne preparaty do czyszczenia ekspresów z osadów oraz do czyszczenia przewodów mlecznych, o których piszę tutaj.