Potrzebny Ci ekspres do kawy ciśnieniowy z wyborem mocy kawy?

Kupując ekspres do kawy ciśnieniowy pamiętaj o tym, że nie każdy z nich da Ci możliwość wyboru mocy kawy. To bardzo ważna funkcja, szczególnie gdy chcesz parzyć różne rodzaje kawy. Ekspres na kapsułki – NIE – wszystkie kapsułki mają identyczny rozmiar oraz zawartość zmielonej kawy, więc zaparzony napój jest praktycznie …

Kupując ekspres do kawy ciśnieniowy pamiętaj o tym, że nie każdy z nich da Ci możliwość wyboru mocy kawy. To bardzo ważna funkcja, szczególnie gdy chcesz parzyć różne rodzaje kawy.

Ekspres na kapsułki – NIE – wszystkie kapsułki mają identyczny rozmiar oraz zawartość zmielonej kawy, więc zaparzony napój jest praktycznie zawsze taki sam. Niektóre z nic mają możliwość ustawienia pojemności napoju, ale zmienia się wtedy tylko ilość wody użytej do parzenia. Im więcej wody, tym kawa słabsza i odwrotnie.

Ekspres kolbowy – TAK – w związku z tym, że w ekspresie kolbowym sam dozujesz ilość zmielonej kawy umieszczając ją w kolbie przed parzeniem. Gdy chcesz przygotować mocniejszy napar, wsypujesz do kolby więcej kawy. Co więcej, większość ekspresów kolbowych z jakimi się spotkałam, jest wyposażonych w 2 sitka (takie sitko to ruchomy, metalowy element umieszczany wewnątrz kolby) – jedno mniejsze, drugie większe. Dwa sitka są potrzebne, ponieważ kolby w tych ekspresach mają 2 otwory na kawę i można w nich przygotowywać na raz 2 napoje. Jeśli więc mamy ochotę na naprawdę mocną kawę, możemy też zaparzyć zawartość całego podwójnego sitka.

Ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem (automatyczny) – ZWYKLE TAK – niższe modele ekspresów automatycznych mają wyłącznie przycisk, którym uruchamiany strumień kawy oraz go zatrzymujemy. Na szczęście zdecydowana większość z nich daje możliwość wyboru mocy kawy – czasem jest to wybór 2 stopniowy (mocna lub słaba), czasem jest to dużo szerszy zakres – ob bardzo słabej do bardzo mocnej. Na podstawie wybranych parametrów mechanizm ekspresu pobiera, mieli i zaparza odpowiednią ilość ziaren kawy.

W związku z tym, że w kawiarce i ekspresie przelewowym sami dozujemy ilość kawy, to możemy powiedzieć, że również umożliwiają one wybór mocy kawy. Co warto zapamiętać – ekspres do kawy ciśnieniowy  zawsze przygotuje smaczniejszą i zdrowszą kawę, niż ta „po turecku” lub rozpuszczalna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.