Pisząc „ekspres gastronomiczny” mam na myśli tzw. „małą gastronomię”, bowiem do „dużej gastronomii” kupuje się ekspresy „przemysłowe”, których cena zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych – w tej kategorii zaś zdecydowanie przoduje firma LaCimbali.
Do użytku domowego nadają się tak naprawdę wszystkie ekspresy, znajdziemy w sprzedaży. Trudniej jest, gdy poszukiwany jest ekspres gastronomiczny – na co zwrócić uwagę?
– tak jak wcześniej napisałam, ekspresy dostępne w sklepach są przeznaczone w zdecydowanej większości do użytku domowego i warto sprawdzić to w instrukcji urządzenia. Dlaczego? Kupując na firmę ekspres do użytku domowego w przypadku większości producentów tracimy gwarancję; niektórzy producenci skracają ją do roku (standardowo gwarancja na ekspres do kawy to 2 lata). Można ją oczywiście dokupić w sklepie, ale koszty są niemałe (nawet 20% wartości ekspresu).
– warto sprawdzić w instrukcji, czy jest jakieś ograniczenie co do ilości kaw, jakie może zaparzyć w okresie gwarancyjnym. Część ekspresów automatycznych ma wbudowane liczniki ilości zaparzonych kaw. Jeśli w instrukcji znajduje się informacja, że ekspres może robić do 30 kaw dziennie, a my oddamy go do naprawy w ramach gwarancji i okaże się, że było parzonych średnio 100 kaw dziennie, to serwis może odmówić naprawy takiego ekspresu w ramach gwarancji – jako przyczynę poda korzystanie niezgodne z przeznaczeniem ekspresu.
– istotna jest moc grzałki. W użytkowaniu domowym nie ma dużego znaczenia, wpływa jednak na czas przygotowania ekspresu do pracy oraz gotowość do robienia kaw jedna za drugą (czas nagrzewania). Przy zamówieniu na kilka kaw jest to istotne, by nie nagrzewał się przez kilka minut. Moc ta może się wahać od 1050 W do nawet 2650 W.
– bojler/termoblok – pojedzynczy czy podwójny? Jeśli ekspres ma podwójny bojler, można przygotowywać jednocześnie espresso i gorącą wodę na herbatę. Dodatkowo, tak jak moc grzałki, wpływa on istotnie na czas przygotowania do pracy, a także czas przygotowania kilku kaw pod rząd.
– automatyczne spienianie mleka – myślę, że gdy liczy się czas oczekiwania na zamówienie, czas spędzony przy spienianiu mleka dyszą przez osobę serwującą kawę może zostać lepiej spożytkowany:) dlatego polecam ekspres z automatycznym spienianiem mleka.