Jaka kawa do ekspresu

Jaka kawa do ekspresu będzie najlepsza? Tak naprawdę powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami i smakiem oraz próbować różnych kaw. Kawa jest jak wino – każda inna. Pamiętajmy jednak, że nasza ulubiona kawa nie zawsze musi pasować do ekspresu, który kupujemy.

KAWA MIELONA

W jakich ekspresach możemy użyć kawy mielonej?

  • ekspres przelewowy
  • mokka
  • ekspres kolbowy
  • ekspres kombinowany
  • ekspres automatyczny (tylko taki, który posiada funkcję parzenia kawy już zmielonej)

Większość kaw mielonych dostępnych w sklepach jest przystosowana do parzenia w ekspresach wysokociśnieniowych (ta informacja powinna znajdować się na opakowaniu). Kawa do ekspresu sprzedawana z myślą o parzeniu espresso zwykle jest mielona na większe kawałki – podobno zwiększa to walory smakowe napoju. Przy parzeniu jej w ekspresie kolbowym , zapobiega to przedostawaniu się drobinek kawy do napoju przez dziurki w sitku.

Kiedy sami mielimy kawę, pamiętajmy również o tym, aby do espresso drobinki były większe. Jeśli używamy do tego młynka udarowego, to czas mielenia decyduje o wielkości drobinek kawy (im dłużej mielimy, tym są mniejsze). Młynki żarnowe zaś mają regulację poziomu zmielenia ziaren, i w zależności od wybranej grubości żarna przybliżą się do siebie lub oddalą.

KAWA ZIARNISTA

Możemy jej użyć tylko w ekspresach automatycznych, ponieważ posiadają one wbudowane młynki. Pojemnik nad młynkiem zasypujemy ziarnami i każdorazowo przed zaparzeniem napoju ekspres pobiera określoną ilość ziaren i mieli je, a następnie od razu podaje do zaparzenia. Ekspres automatyczny nigdy nie mieli kawy „na zapas”, a wyłączne taką ilość, jaka jest potrzebna do zaparzenia 1 lub 2 napojów (zgodnie z wybraną mocą napoju).

Pamiętaj! W ekspresach automatycznych nie wolno używać kawy ziarnistej aromatyzowanej – jest ona aromatyzowana tłuszczem, który osadza się w młynku i może spowodować jego uszkodzenie!

KAWA W KAPSUŁKACH

Kawę w kapsułkach można używać tylko w ekspresach do tego przystosowanych. Co więcej, każdy producent ekspresów ma swoje kapsułki i różnią się one kształtem, dlatego mając ekspres kapsułkowy możemy w nim użyć tylko określonej marki kapsułek.

 • Ekspresy Dolce Gusto – możemy w nich użyć tylko kapsułek od Nescafe
 • Ekspresy Bosch  – możemy w nich użyć tylko kapsułek Tassimo
 • Ekspresy Nespresso (od DeLonghi lub Krups-a) – możemy w nich użyć wyłącznie kapsułek od Nespresso
 • Ekspresy A Modo Mio (produkowane przez Saeco) – możemy w nich użyć wyłącznie kapsułek od Lavazzy

Kapsułki do ekspresów Dolce Gusto, Tassimo i A Modo Mio możemy kupić w większych sklepach spożywczych i marketach z elektroniką, kapsułki Nespresso zaś możemy kupić wyłącznie od producenta, przez internet, telefonicznie, lub w jedynym sklepie stacjonarnym w Polsce – w Warszawie.

KAWA W SASZETKACH

Kawa do ekspresu w saszetkach może być używana w ekspresach Senseo lub kolbowych, posiadającyh oznaczenie E.S.E. Saszetki te są okrągłe, podobne do tych z herbatą. Są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ po każdorazowym parzeniu nie trzeba wyjmować z kolby sitka i go czyścić, a jedynie wyjąć saszetkę i umieścić w sitku kolejną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.