Najlepsza kawa do ekspresu – czy w ogóle istnieje?

Moi drodzy – dziś trochę inaczej niż zwykle. Może mniej konkretnie, ale bardzo mi zależy, żeby pewną rzeczy wyjaśnić, rozjaśnić, a właściwie uświadomić. Szalenie miło mi, kiedy pytacie mnie i prosicie o pomoc w wyborze ekspresu, lecz nigdy nie doradzę wam w wyborze kawy. Pytania typu „Jaka będzie najlepsza kawa …

Moi drodzy – dziś trochę inaczej niż zwykle. Może mniej konkretnie, ale bardzo mi zależy, żeby pewną rzeczy wyjaśnić, rozjaśnić, a właściwie uświadomić. Szalenie miło mi, kiedy pytacie mnie i prosicie o pomoc w wyborze ekspresu, lecz nigdy nie doradzę wam w wyborze kawy. Pytania typu „Jaka będzie najlepsza kawa do mojego ekspresu?” zawsze pozostaną bez odpowiedzi. Dlaczego? Każdy z na ma zupełnie inne kubki smakowe. Ba! One w ciągu życia zmieniają się, a nam zaczynają smakować zupełnie inne rzeczy. Jedni piją kawę czarną, drudzy białą. Jednym jest potrzebna do obudzenia się lub by dobrze zacząć dzień, a inni po prostu uwielbiają jej smak. A smak to poczucie bardzo subiektywne i nie ma czegoś takiego jak „najlepsza kawa”.

Jesteś w restauracji czy kawiarni i rozkoszujesz się smakiem zaserwowanego napoju? Koleżanka zaparzyła Ci kawę i jest tak dobra, że aż szkoda Ci ją wypić? Zapytaj, co to za kawa – przecież to nie tajemnica! Wiem – przyzwyczajenie – od 20 lat pijesz tą samą, sprawdzoną kawę dostępną w osiedlowym sklepiku i nie przeszło Ci nawet przez moment przez myśl, by coś w tej materii zmienić.

Rozejrzyj się – w sklepach z kawą i herbatą, również tych internetowych – jest ogromny wybór kaw. Nie musisz kupować ich kilogramami – większość oferuje opcje zakupu 50 czy 100-gramowych opakowań „na próbę”. Weź kilka, spróbuj i znajdź swój smak!

Pamiętajcie też – inwestujecie niemało w ekspres do kawy, czasem nawet kilka tysięcy złotych. Nawet najlepsza kawa (jakościowo) nie będzie smakowała, jeśli będzie zaparzona w drugorzędnym ekspresie, ale działa to też w drugą stronę – nawet najlepszy ekspres nie zdziała cudów jeśli weźmiemy ze sklepowej półki najtańszą kawę. Chociaż dobra kawa oczywiście nie musi być droga!

Jakiś czas temu piłam z lokalu w Trójmieście kawę za którą zapłaciłam 4 złote (!!!) – a była to najlepsza kawa z moim życiu! I do dziś pluję sobie w brodę, bo zapytałam o nazwę kelnera i podał ją, mówiąc nawet że tylko kilka lokali w regionie ją ma, ale ulotna pamięć nie pozwoliła jej zapamiętać. Lokal ju niestety nie istnieje, a ja zostałam z tą zagadką sama:)

Do zapamiętania po lekturze tego artykułu – Najlepsza kawa to taka, która smakuje TOBIE

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.