Dawno, dawno temu… dodałam wpis pod tytułem „Jak wybrać ekspres do biura” oraz jakiś czas później: „Ekspres gastronomiczny czy do użytku domowego?” Dziś opowiem coś więcej o ekspresie, który idealnie wpisuje się w obie te koncepcje – czyli Saeco Lirika. To model, który dzięki swoim parametrom nadaje się idealnie właśnie zarówno do biura, jak i do tzw. małej gastronomii.
Saeco Lirika OTC (czyli One Touch Cappuccino) – wariant najdroższy (ze względu na automatyczny mechanizm spieniania mleka pobierający mleko prosto z kartonika), w kolorze srebrnym. Nazywany godnym następcą modelu Saeco Spidem Villa. Za pomocą jednego przycisku możemy uzyskać w nim: espresso, lungo, cappuccino i latte macchiato. Pomimo większych niż standardowe wymiarów zbiorników (kawa/woda) urządzenie ma tylko 215 mm szerokości!
Saeco Lirika Base Black – wariant podstawowy, najprostszy, w kolorze czarnym z dyszą gorącej pary (panarello). Wykonany z trwałego tworzywa z elementami ze stali szlachetnej – np. panelu sterującego czy wylewki do kawy.
Saeco Lirika Plus – w porównaniu do modelu Saeco Lirika Black jest uzupełniony w pełni automatyczną przystawkę cappuccinatore do spieniania mleka. Również wykonany z tworzywa z elementami ze stali nierdzewnej, z tym że w kolorze srebrnym – co sprawia, że wygląda bardziej elegancko:
Czy wyróżnia się Saeco Lirika i dlaczego będzie idealny do biura lub małej gastronomii?
duży zbiornik na kawę ziarnistą: 500g (czyli aż na 80 kaw) i na wodę: aż 2,5 l
zbiornik na fusy mieszczący resztki po 15 napojach
możliwość przygotowania 2 kaw czarnych równocześnie
cichy i żarnowy młynek ceramiczny
wysoka moc: 1850 W pozwalająca na szybkie przygotowanie jednej kawy za drugą oraz szybką gotować do pracy
możliwość wyboru mocy kawy i objętości wody
oprócz parzenia kawy – opcja uzyskania wrzątku i samego, spienionego mleka
możliwość użycia wysokich filiżanek – nawet do 14 cm
cyfrowy wyświetlacz graficzny, ułatwiający obsługę
Przyznaję, że chociaż Saeco Lirika promowana jest jako rozwiązanie „gastro”, moim zdaniem sprawdziłaby się też bardzo dobrze stosowana do użytku domowego u kogoś, kto po prostu pije dużo kawy:) Zalecana jest bowiem w miejscach, gdzie parzone będzie do 30 kaw dziennie.
Ważne!
Automatyczne ekspresy do kawy do użytku domowego to koszt rzędu 2 tys. zł, podczas gdy ekspresy do biura / do małej gastronomii kojarzyły się raczej z wydatkiem kilkunastotysięcznym. Saeco Lirika jest świetnym przykładem na to, że tak być nie musi – jego cena to koszt rzędu właśnie około 2 tys. zł.