Ekspres na kapsułki i tańsze zamienniki – czy to możliwe?

Trafiłam wczoraj na bardzo ciekawy artykuł, który z racji moich zainteresowań nie mógł ujść mojej uwadze:  Jakiś czas temu opisywałam różne rodzaje ekspresów na kapsułki – każdy producent ma swój kształt kapsułki, dlatego kupując ekspres danej marki jest się praktycznie skazanym do korzystania z jego kawy.

Czy ekspres na kapsułki jest drogi?

Ekspres na kapsułki to bardzo wygodne, całkiem smaczne, ale niestety drogie rozwiązanie. Jak twórca artykułu słusznie zauważył, porównać to można do zakupu drukarki – drukarka jest tania, ale jej eksploatacja niekoniecznie – roczny koszt tuszu może znacznie przekroczyć koszt drukarki i to tak naprawdę jest zysk dla producenta. Podobnie jest w ekspresach – ekspres na kapsułki może kosztować nawet 150 zł, za to koszt jednego napoju (np. Dolce Gusto z mlekiem, gdzie do jednego napoju potrzebne są 2 kapsułki, lub Nespresso) nierzadko przekracza 2 zł.

Wystarczy tą kwotę przemnożyć przez 2 kawy dziennie a następnie 365 dni w roku. Za powstałą kwotę można kupić prosty, ale naprawdę dobry ekspres automatyczny (mielący kawę) i 3 kg dobrej kawy ziarnistej.

Ekspres na kapsułki to nie jest wcale zły wybór – nie jestem jego przeciwniczką, tylko polecam zastanowić się dobrze nad swoimi potrzebami i policzyć, ile tych kaw będzie przygotowywanych.

Dostępność kapsułek

Do tego dostępność kapsułek – dla przykładu jeśli posiadacie ekspres na kapsułki Nespresso, to kapsułki można zamówić wyłącznie przez Internet (i tylko kurierem – darmowa wysyłka dopiero przy większym zamówieniu) lub w 1 stacjonarnym sklepie w Warszawie. Ekspres na kapsułki Nespresso można zaś kupić w każdym sklepie z elektroniką i w Internecie. Jak tłumaczy to producent?

  • w przypadku tak ograniczonych metod nie mam mowy o tym, że trafimy na podróbkę (myślę, że można o to zadbać również nie utrudniając klientowi dostępu do produktu)
  • kawa jest zawsze świeża – możemy mieć pewność że nie leżała miesiącami na sklepowej półce (czy faktycznie robi to różnicę, jeśli jest próżniowo zapakowana? Mam co do tego wątpliwości)
  • kawa jest przywieziona przez kuriera pod same drzwi w ciągu 48h od zamówienia (wygodne, ale niekoniecznie tanie)

Dodatkowo w tym przypadku klient jest przyjmowany do elitarnego „Klubu” co dla niektórych podnosi prestiż.

Zamienniki – nieoryginalna kawa?

Czy zamienniki dla kapsułek to dobre rozwiązanie? Na pewno spotkamy się ogromnym buntem ze strony producentów – może jakieś pozwy? (według artykułu już się to zdarzało) Na przykład za kopiowanie kształtu kapsułek – zapewne są one opatentowane. Moim zdaniem – dla nas, czyli ostatecznych odbiorców – kawoszy, to pozytywna zmiana. Monopol zwykle nie przynosi nic dobrego. Pojawienie się tańszych zamienników spowoduje:

  • obniżenie się ceny oryginałów, może nawet zwiększenie ich dostępności
  • zwiększenie dbałości o jakość – konkurencja zawsze motywuje do innowacji i ulepszania produktu
  • zwiększenie wyboru kaw na rynku

Wyobraźcie sobie taką sytuację – kupujecie sobie ekspres na kapsułki i kilka rodzajów kapsułek. Próbujecie w domu i … żadna wam nie smakuje. I co teraz? Dotychczas jedynym rozwiązaniem było wystawienie urządzenia za drzwi. Mając do wyboru zamienniki będzie większa szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie! Interesuje Was ekspres na kapsułki?

Marki ekspresów kapsułkowych

Zapraszam Was do lektury wpisów o markach ekspresów kapsułkowych:


Update z 2019 roku

Okazuje się, że marka Starbucks ma w swojej ofercie kapsułki kompatybilne z ekspresami marki Nespresso (za wyjątkiem modeli do zabudowy oraz dla firm). Kapsułki te można kupić w kawiarniach należących do tej sieci – w ofercie są 4 smaki; w tym karmelowa, orzechowa i kakaowa, sprzedawane w opakowaniach po 10 sztuk.

Każda kapsułka to 5,5g kawy i w przeciwieństwie do oryginału jest ona wykonana z plastiku. Producent poddaje je jednak recyklingowi. Koszt jednego opakowania kapsułek to 16 zł. To o tyle ciekawe, że zawsze słyszałam, że firmy oferujące ekspres na kapsułki, patentują kształty kapsułek żeby uniknąć powstawania „zamienników”. A jednak Naprawdę ciekawą recenzję kapsułek od Starbucksa znajdziecie tutaj.

Ale to nie jedyny zamiennik!

Pellini również oferuje zamienniki dla marki Nespresso. Znalazłam też sklepy z odpowiednikami dla tych którzy posiadają ekspres na kapsułki  Dolce Gusto czy Tchibo Caffissimo. Kupić też można kapsułki wielokrotnego użytku do samodzielnego napełniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.