Jakie ekspresy do kawy będą idealne do małej kuchni?

Problemem większości osób marzących o zakupie ekspresu do kawy był brak miejsca w kuchni lub jego istotni niedobór. Nierzadko wyposażeni w miarę budowlaną wytrwale mierzyli po kolei każdy model. W czym możemy wybierać, jeśli miejsce dla ekspresu jest ograniczone? – ekspres kolbowy (lub na saszetki)– oprócz jedynej niedoskonałości, jaką jest …

Problemem większości osób marzących o zakupie ekspresu do kawy był brak miejsca w kuchni lub jego istotni niedobór. Nierzadko wyposażeni w miarę budowlaną wytrwale mierzyli po kolei każdy model. W czym możemy wybierać, jeśli miejsce dla ekspresu jest ograniczone?

ekspres kolbowy (lub na saszetki)– oprócz jedynej niedoskonałości, jaką jest brak młynka, ekspresy kolbowe są idealnym rozwiązaniem do małych kuchni. Nie tylko ich wymiary są odpowiednie – są też zwykle bardzo lekkie i bez problemu i wysiłku, w razie potrzeby można je przesunąć lub przenieść. Pamiętajmy, że im mniejszy ekspres, tym niższe filiżanki można będzie pod niego włożyć – zwróćmy uwagę na odległość między wylotem kolby i podstawką.

ekspres automatyczny – oczywiście jeśli zależy nam na dobrej kawie. Niestety, ze względu na wbudowany młynek, są one nawet 2 razy większe od pozostałych ekspresów. Wybierając automat nie zapominajmy, że większość z nich ma wbudowaną płytkę grzewczą – celem jej zamontowania (zwykle u góry ekspresu) jest podgrzewanie filiżanek przez zaparzeniem kawy. Zwróćmy na to uwagę, bo w takim wypadku ekspres nie powinien stać wsunięty wewnątrz szafki; pod półką, która może się przez to nagrzewać. Tylko niewielka część ekspresów posiada przycisk umożliwiający wyłączenie podgrzewania.

Na szczęście z myślą o fanach dobrej kawy posiadających małe kuchnie zostały stworzone specjalne modele a nawet serie ekspresów automatycznych, które oprócz niewielkiej wysokości są też bardzo wąskie – do najwęższych należą ekspresy do kawy Primadonna XS od DeLonghi oraz seria Ena marki Jura. Mają one tylko około 20 cm szerokości!

ekspresy do kawy na kapsułki – de facto są to najmniejsze ekspresy, w związku z małą ilością funkcji i prostym mechanizmem najwęższe z nich mają tylko 13 cm szerokości (np. seria Citiz EN od Nespresso) lub około 25 wysokości (np. Lattissima od Nespresso).

Oprócz kompaktowych wymiarów, seria CITIZ ma też gigantyczny atut, jakim jest świetny, nowoczesny design. Na szczęście ekspresy do kawy, tak jak wiele innych urządzeń, idą w kierunki miniaturyzacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.