Arabica i robusta to najbardziej znane odmiany kawy. Mówi się, że arabica jest lepsza jako kawa do ekspresu – czy to prawda? Tak – nie bez przyczyny kawy 100% arabica są droższe od pozostałych.
Arabica – posiada około 2 razu mniej kofeiny niż robusta (1-2%), dzięki czemu jest szlachetniejsza w smaku i mniej gorzka niż robusta. Roślina jest bardzo wrażliwa i podatna na choroby, więc jej uprawa jest trudniejsza i droższa. Uprawiana jest na wyżynach (głównie Brazylia i Kolumbia). W smaku jest lekko kwaskowata, ale łagodna.
Robusta – wytrzymała roślina o małych wymaganiach klimatycznych jeśli chodzi o uprawę. Dodatkowo szybciej rośnie i owocuje. Po zaparzeniu bardziej gorzka i ostrzejsza w smaku niż arabica, co wynika z większej zawartości kofeiny (2-4%)
W sklepach są dostępne 3 rodzaje kaw: czysta arabica, czysta robusta (choć sama się nie spotkałam, to raczej rzadkość) i mieszanki obu odmian. Mieszanki to zwykle arabica z domieszką robusty, „najmocniejsza” jaką spotkałam to kawa do ekspresu 50% arabica + 50% robusta.
Smak samego napoju nie zależy tylko od samej odmiany kawy, ale też od mocy jej palenia. Kawa mocniej palona będzie bardziej intensywna i gorzkawa w smaku. Arabicę jednak pali się zwykle delikatniej, aby nie straciła swoich walorów smakowych.
Do espresso na pewno będę polecała 100% arabicę, jako że jest to kawa sama w sobie skoncentrowana i intensywna. Jeśli pijemy w danym momencie kawę aby zyskać efekt „przebudzenia”, najlepsza będzie mieszanka – gdzie arabica da fantastyczny smak, a robusta „kopa” ze względu na większą zawartość kofeiny. Do cappuccino najlepsza będzie mieszanka z większą zawartością robusty, bo duża ilość spienionego mleka bardzo łagodzi smak samej kawy – chyba że jesteście zwolennikami „mleka z kawą”.
Nikt nie zna swojej kawy tak, jak jej producent, także naprawdę warto poświęcić chwilę, aby przeczytać informacje na opakowaniu. Każda kawa do ekspresu powinna zawierać informację o:
– stopniu zmielenia (wielkość ziarenek po zmieleniu)
– mocy palenia (od słabo do mocno palonej)
– przeznaczeniu (do jakich typów ekspresów oraz rodzajów kaw się nadaje)
Tak jak w przypadku ekspresów, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „Która kawa do ekspresu będzie najlepsza?”, dlatego zachęcam aby pić, próbować i degustować!
A na koniec mała wskazówka – kolor opakowania kawy może świadczyć o jej mocy!
złote – najłagodniejsze, zwykle 100% arabiki
czerwone – około 50-60% robusty, z lekką goryczką
srebrne – nawet do 90% robusty, silna goryczka, ale też najwięcej kofeiny